11 фактів про світлодіодне освітлення,
або чому краще не ставити LED-лампи в магазині [7.09.2017]

led_nova_light

Існує міф, що світлодіодне освітлення – це енергоефективно й сучасно. У медіа та рекламі LED-лампи часто подають як глобальний тренд технічних новацій, через що багато хто впевнений, що світлодіоди споживають мінімум електроенергії, світять вічно, їх світло корисне. Проте, що з цього правда? Практично нічого. Світлодіодні технології ефективні виключно в кількох вузьких сегментах, де цінними є мініатюрний розмір й колірна насиченість кольорових діодів. Перед тим як поставити діодну лампочку вдома, в офісі, на виробництві або магазині, давайте дізнаємося деякі непопулярні особливості світлодіодного освітлення.

Суперефективність світлодіодів – це міф. Кількість світла, що випромінюється лампочкою, вимірюється в люменах, а ефективність – в люменах на ват використаної енергії. Якщо аналізувати цей показник, а не просто потужність у ватах, як більшість звикли, то цей показник не такий вже вражаючий. В середньому він становить 70-80 люмен на ват у побутових лампочок й 90-95 у професійних, в той час як сучасні люмінесцентні лампи працюють з показником 100 лм / ват, а металогалогенні 120-135 лм / ват. Тому замість заміни лампочки на світлодіодну іноді простіше вимкнути половину ламп, отримавши таку ж освітленість й економне енергоспоживання абсолютно безкоштовно.

Реальний термін служби світлодіодних ламп і світильників не довший за більшість сучасних світлових приладів, які використовують інші технології. Світлодіоди не можуть працювати від прямого включення в електричну мережу. Вони обов’язково підключаються через електричний перетворювач (драйвер), що є чутливим до перепадів напруги, виходу з ладу окремих компонентів, перегріву й т. д. Найчастіше замінити його неможливо, тому потрібна заміна всього світильника або лампи. Крім цього, сам світлодіод втрачає свої світлотехнічні якості, мутнішає, змінює світлову температуру в бік холоднішої. Реальний корисний термін служби світлодіодного приладу не здатний перевищити 20 000-25 000 годин, що можна порівняти з терміном служби сучасних люмінесцентних і металогалогенних ламп, які працюють по 20 000-22 000 годин.

Світлодіоди заважають нам розпізнавати кольори і відтінки. В природі не існує білих світлодіодів. Всі білі світлодіоди виробляються з синіх шляхом напилення люмінофора (склад дуже схожий на той, що використовується при виробництві люмінесцентних ламп), який переводить частину синього спектра світіння в інші. Тому світлодіоди добре передають відтінки синього і дуже погано – червоного, жовтого і зеленого. Сучасні світлодіоди вже здатні передавати до 90% кольорів і відтінків, проте це відбувається за рахунок значної втрати енергоефективності (пам’ятаєте люмени на ват?) У той час як останні покоління люмінесцентних і особливо металогалогенних ламп передають до 95-97% кольорів та відтінків. Якщо ви думаєте, що різниця  не така вже й вражаюча, запрошуємо до нашого шоу-руму, де ви зможете на власні очі її побачити.

Світлодіоди шкідливі для здоров’я людини. Переважаючий синій спектр світіння світлодіодів блокує секрецію вкрай важливого для здоров’я людини гормону – мелатоніну, який відповідає за добові цикли. Це призводить до цілого ряду негативних наслідків: від порушення сну і обміну речовин до зниження імунітету і схильності до онкозахворювань.

Світлодіоди – найбільш інтенсивно пульсуючі джерела світла. Практично всі світлодіоди для своєї роботи вимагають перетворення звичного нам змінного струму 110-220 Вольт в постійний, як правило, 12-36 Вольт, для чого необхідні спеціальні перетворювачі. Ці особливості унеможливлюють виконання завдання усунути або прискорити пульсацію до комфортної. Так, сучасні люмінесцентні або металогалогенні лампи працюють з пульсацією 38 000 герц і коефіцієнтом пульсації близько 2,8%, тоді як діоди в переважній більшості ледве долають показник 20%. В рідкісних випадках цей коефіцієнт перебуває в межах 10%.

Світлодіоди негативно впливають на обсяг продажів. Результат магазину у вигляді продажів безпосередньо залежить від комфорту покупця, його настрою та правильного гормонального фону. Блокування секреції гормону мелатоніну не дозволяє організму людини комфортно розслабитися і сформувати необхідний фон для виділення інших критично важливих гормонів, таких як дофамін і окситоцин. Висока пульсація світла викликає додаткову роздратованість, а через низьку здатність передавати теплі кольори, особливо відтінки червоного, зменшується кількість емоційних мотивів і стимулів здійснити покупку. Внаслідок цих і багатьох інших факторів скорочується час перебування покупця в магазині, що призводить до недоотримання 30-40% потенційних продаж.

Світлодіоди псують деякі продукти харчування. Переважаючий синій спектр в світлодіодах вже через 4 години руйнує структуру вітаміну В2 у молоці, навіть якщо воно зберігається в непрозорих упаковках, тому смакові якості цього продукту змінюються.

Світлодіоди зменшують ефективність праці на виробництві і в офісі. Через вплив описаних факторів, а саме: блокування виділення гормону мелатоніну й інтенсивну пульсацію протягом тривалого часу неминуче ведуть до посилення втомлюваності, неможливості довготривалої концентрації, роздратованості, синдрому хронічної утоми, сприяють емоційному виснаженню працівників. Як правило, це супроводжується зниженням продуктивності праці, наростанням в колективі зайвої напруженості, нервовості, появою інтриг, чвар і т.д.

Світлодіоди небезпечні для дитячих очей. Площа випромінювання в світлодіоді вкрай мала. Інтенсивність світла – висока, в розрахунку на одиницю площі. У поєднанні з інтенсивним випромінюванням синього спектра це може призвести до пошкодження ділянок сітківки ока у маленьких дітей при прямому впливі. Застосування світильників (особливо з відкритим світлодіодом) вкрай небезпечно для дитячих очей.

Вуличне світлодіодне освітлення призводить до зменшення популяції міських тварин і птахів. Надмірна яскравість світлодіодів на фоні пульсації і переважаючого синього спектра в містах, які перейшли на світлодіодне вуличне освітлення, призвела до порушення добового циклу багатьох міських тварин і птахів, і вони покинули міста. В деяких випадках втрата популяції склала до 50%.

На деяких виробництвах застосування світлодіодів несе пряму загрозу життю і здоров’ю людей. Надмірна пульсація світлодіодів здатна призвести у деяких людей до виникнення ефекту стробоскопа, що вкрай небезпечно на виробництвах із застосуванням рухомих механізмів (ножів, різаків і т. д.). Такий ефект призводить до неможливості розпізнавання руху і несе ризик травми, а іноді і загрозу життю робітників.